Det var på väg till Island som jag upplevde min mest turbulenta flygning. Redan vid start från Köpenhamn hade kaptenen varnat för kraftiga vindar över Nordatlanten. När vi väl var i luften började planet skaka ordentligt, och säkerhetsbälteslampan tändes om och om igen.
Trots att jag flugit många gånger tidigare kände jag hur hjärtat slog snabbare än vanligt. Kabinpersonalen rörde sig lugnt och professionellt, vilket gav trygghet. Efter ungefär en timme lättade turbulensen, och vi kunde återigen njuta av utsikten. När vi närmade oss Reykjavik öppnade sig molnen och avslöjade ett landskap av snöklädda vulkaner och glittrande glaciärer.
Det blev en påminnelse om att även om flyg kan innebära oväntade utmaningar, är belöningen ofta något helt unikt. Landningen på Island kändes som att stiga in i en annan värld – och jag skulle utan tvekan göra om resan, även med samma turbulens.